Sam zabieg wszczepienia implantu zęba odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Jest więc zupełnie bezbolesny. Kiedy znieczulenie przestanie działać, pacjent może odczuwać jednak dyskomfort i dolegliwości bólowe. Jak długo się utrzymują i co zrobić, aby je zminimalizować? Podpowiadamy.
Wszczepienie implantu zębowego to najskuteczniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu. Implanty świetnie sprawdzają się zarówno w przypadku pojedynczych ubytków, jak i większej ich liczby. Czym są w praktyce?
Co to jest implant zęba?
Implant zęba to niewielka (średnica 3-5 mm, długość 7-21 mm) stożkowa struktura wykonana z tytanu lub tlenku cyrkonu. Na pierwszy rzut oka do złudzenia przypomina… śrubkę. Osadzony przez chirurga implantologa w kości imituje utracony korzeń zębowy. Po wygojeniu rany lekarz umieszcza na nim strukturę protetyczną — koronę utraconego zęba.
Jak wygląda proces wszczepienia implantu?
Przed rozpoczęciem zabiegu wszczepienia implantu niezbędne jest przeprowadzenie konsultacji lekarskiej. Podczas wizyty lekarz zdecyduje, czy niezbędne jest wykonanie badań diagnostycznych lub dodatkowych zabiegów, np. odbudowy kości. W zależności od indywidualnych czynników proces wszczepienia implantu może przybierać formę implantacji jednoetapowej lub dwuetapowej.
Czy po implantacji zęba jest ból?
Bez względu na to, czy lekarz wszczepi implant w procedurze jednoetapowej, czy dwuetapowej, zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Już od pierwszej chwili jest więc całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Kiedy jednak znieczulenie przestanie działać, może on odczuwać dyskomfort i dolegliwości bólowe o różnym nasileniu. Co zrobić (i czego nie robić), aby skutecznie je zminimalizować?
Zalecenia po implantacji zęba — pierwsze godziny
Każdy organizm ma inny próg bólu. Każdy w inny sposób odczuwa pozabiegowy dyskomfort. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo przykrych doznań, trzymaj się ściśle pozabiegowych zaleceń. Co warto zrobić w pierwszych godzinach po zabiegu?
- Po powrocie do domu zrezygnuj z absorbujących fizycznie i psychicznie zadań. Jeśli to możliwe, kolejną część dnia zarezerwuj na relaks i odpoczynek.
- Aby zmniejszyć opuchliznę, rób okłady z lodu. Najlepszym sposobem jest przykładanie w okolice rany zimnych kostek zawiniętych w czystą ściereczkę.
- Po napoje i potrawy sięgnij dopiero w momencie, kiedy w pełni odzyskasz czucie w znieczulonej okolicy. Przez kolejne dni unikaj gorących, twardych i pikantnych potraw.
- Nie dotykaj (palcami i językiem) okolic rany.
Zalecenia po implantacji zęba — następne dni
Duże znaczenie dla procesu rekonwalescencji mają nie tylko pierwsze godziny po zabiegu, ale także kolejne dni. Jakich zaleceń warto się trzymać?
- Przez 2-3 dni po zabiegu staraj się… mówić jak najmniej.
- Zrezygnuj z palenia papierosów i picia alkoholu.
- Od 2 dnia po zabiegu płucz jamę ustną wskazaną przez lekarza płukanką.
- Do czyszczenia zębów używaj miękkiej szczoteczki. Unikaj szczotkowania okolic rany.
- Przez 14 dni po zabiegu nie korzystaj z siłowni, basenu i sauny i nie uprawiaj sportu.