Implant zęba — wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Implanty zębowe to najnowocześniejsza i najskuteczniejsze rozwiązanie, służące uzupełnieniu braków w uzębieniu. Jakie są rodzaje implantów zębowych? Czy implanty zębów są bezpieczne dla twojego zdrowia? Ile kosztuje implant zęba? Sprawdźmy.

Przyczyny utraty uzębienia mogą być bardzo różne. Te najczęściej występujące to wypadki i urazy mechaniczne oraz choroby dziąseł, przyzębia i samych zębów.

Konsekwencje braków w uzębieniu

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji braków w uzębieniu. Oprócz oczywistych defektów estetycznych mogą być to:

  • przesuwanie innych zębów i towarzyszące mu zaburzenia równowagi w żuchwie;
  • zanik kości;
  • migrenowe bóle głowy;
  • obnażenie szyjek zębowych;
  • problemy z wymową;
  • sztywność żuchwy;
  • zwiększona podatność na próchnicę;
  • zmiany w wyglądzie twarzy — zapadnięte policzki, a nawet usta.

Nieuzupełnianie braki w uzębieniu wpływają więc nie tylko na estetkę twarzy, ale także na zdrowie. Aby wyeliminować ryzyko długofalowych, wyjątkowo nieprzyjemnych konsekwencji takiego stanu rzeczy, warto sięgnąć po implanty zębowe.

Co to jest implant zęba?

Implant zęba to struktura, która pełni rolę utraconego korzenia zębowego. Wyglądem do złudzenia przypomina… małą śrubkę. Chirurg wszczepia implant w dziąsło, a następnie — po wygojeniu — mocuje na nim strukturę protetyczną, np. koronę. W zależności od wybranej metody implantacji wszystkie niezbędne czynności mogą odbyć się podczas jednego zabiegu (implantacja jednoetapowa) lub rozciągnąć się na okres 6-9 miesięcy (implantacja dwuetapowa).

Jakie są rodzaje implantów zębowych?

W zależności od materiału wykonania implanty dzielą się na tytanowe i cyrkonowe (implanty ceramiczne). Czym się od siebie różnią? Implanty tytanowe to struktury wykonane z biokompatybilnego z ludzką kością tytanu. Są wyjątkowo trwałe, wytrzymałe i świetnie tolerowane przez młodszych i starszych pacjentów. Implanty z cyrkonu (implanty ceramiczne) cechuje charakterystyczna, do złudzenia przypominająca naturalną tkankę zębową barwa oraz bardzo podobna do „oryginalnej” struktura. Implanty ceramiczne są odporne na zmiany temperatury i uszkodzenia.

Wskazania do założenia implantu zębowego

Oczywistym wskazaniem do założenia implantu zębowego jest utrata zęba lub zębów. Co ważne, implant możesz założyć nie, tylko jeśli utraciłeś ząb stosunkowo niedawno (nawet bezpośrednio po zabiegu ekstrakcji), ale także, jeśli braki mają już kilka, a nawet kilkanaście lat. W takich okolicznościach procedura założenia implantu może być jednak nieco bardziej skomplikowana. Jeśli na skutek upływu czasu dojdzie do zaniku kości, przed wykonaniem właściwego zabiegu, lekarz będzie musiał dokonać odbudowy. Implant musi być bowiem osadzony w stabilnej, trwałej strukturze.

Wszczepienie implantu zębowego jest też polecane osobom, które borykają się z niewykształconymi zawiązkami zębowymi oraz tym, u których nie można wykonać innego rozwiązania protetycznego, np. mostu.

Czy implanty zębów są bezpieczne dla twojego zdrowia?

Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, rozważających uzupełnienie braków w uzębieniu przy pomocy implantów. Jeśli Ty także zastanawiasz się, czy implanty zębów są bezpieczne dla twojego zdrowia, musisz wiedzieć, że implant wszczepiony przez wykwalifikowanego lekarza jest w pełni bezpieczny, a co więcej — korzystny dla Twojego zdrowia. Wraz ze strukturą protetyczną imituje bowiem „normalny” ząb. Pozwala więc uniknąć niekorzystnych dla zdrowia i wyglądu konsekwencji, o których pisaliśmy a akapicie „Konsekwencje braków w uzębieniu”. Jak wynika z danych udostępnionych przez gdańską klinikę Markiewicz Clinic, skuteczność leczenia z użyciem implantów wynosi aż 99%! Aby zachować pewność, że zabieg się powiedzie, a organizm zaakceptuje implant, wybierz klinikę, która wykorzystuje nowoczesne metody i starannie wyselekcjonowane materiały oraz zatrudnia najlepszych specjalistów. Pamiętaj także, że sukces zabiegu zależy nie tylko od kompetencji i wiedzy chirurga implantologa, ale także od Ciebie. Aby zminimalizować ryzyko działań nieporządnych i zwiększyć prawdopodobieństwo pomyślnego wyniku wszczepienia:

  • bezpośrednio po zabiegu nie angażuj się w wymagające (fizycznie i intelektualnie) aktywności. Jeśli to możliwe zapewnij sobie czas na relaks i odpoczynek;
  • unikaj dotykania rany, najlepiej aż do momentu wygojenia;
  • przez 3-4 dni po zabiegu nie jedz twardych u gorących pokarmów;
  • kilka dni przed zabiegiem i kilka dni po nim nie pij alkoholu i nie pal papierosów;
  • po powrocie do domu stosuj zimne okłady. Nie przykładaj jednak lodu bezpośrednio do dziąsła. Zawiń go uprzednio w czystą ściereczkę;
  • przez 14 dni po wszczepieniu implantu nie uprawiaj sportu, nie korzystaj z basenu i sauny.

Implant zęba — ile kosztuje?

Cena implantu zęba zależy od kilku czynników: rodzaju wykorzystanych materiałów, renomy i lokalizacji gabinetu czy konieczności wykonania dodatkowych zabiegów (np. odbudowania kości). Jako niepisany standard można uznać, że koszt wszczepienia implantu (czyli umieszczenia w dziąśle samego korzenia) wynosi średnio od 2500 do 3500 zł. Dodatkowym kosztem będzie korona protetyczna (lub inna konstrukcja protetyczna), konsultacje lekarskie, badania diagnostyczne czy dodatkowe zabiegi niezbędne przed wykonaniem właściwego zabiegu. Jeśli od utraty zęba minęło kilka lub kilkanaście lat, może być to odbudowa kości. Chcesz wszczepić implant zęba? Cena całkowita uwzględniająca wszystkie dodatkowe czynności może wynieść około 5000 – 6000 zł.

Przeciwskazania do wszczepienia implantu zębowego

Czy każda osoba, która na skutek urazu lub choroby straciła ząb, może zdecydować się na wczepienie implantu? Niestety nie. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów medycznych, także w tym przypadku istnieją przeciwskazania, które eliminują możliwość założenia implantu. Oto najważniejsze:

  • ciąża;
  • aktywne choroby ogólnoustrojowe, np.cukrzyca i choroby nowotworowe;
  • bruksizm,
  • nadużywanie tytoniu, alkoholu i substancji psychoaktywnych;
  • niedostateczna higiena jamy ustnej,
  • atypowa budowa szczęki, która uniemożliwia prawidłowe wykonanie zabiegu,
  • brak współpracy ze strony pacjenta i stosowania się do zaleceń lekarza.

Ile trwa leczenie implantologiczne?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Podobnie jak w przypadku ceny, także w tym przypadku wiele zależy od różnych czynników. Najważniejszym jest z całą pewnością okres, który upłynął od utraty zęba. W przypadku świeżych ubytków wszczepienie implantu jest możliwe bezpośrednio za zabiegu ekstrakcji. W takich okolicznością lekarz realizuje zazwyczaj implementację jednoetapowa. Podczas zabiegu, który odbywa się oczywiście, jak wskazuje nazwa, podczas jednej wizyty, wprowadza implant w dziąsło i zaopatruje go w śrubę gojącą i tymczasową koronę.

W przypadku braków powstałych kilka lub kilkanaście lat wcześniej, z reguły potrzebna jest odbudowa kości. Taką procedurę realizuje się zazwyczaj w systemie kilkuetapowym. Przed właściwym wszczepieniem implantu lekarz musi odbudować kość. Dzięki temu będzie mógł osadzić implant w stabilnej strukturze. Po zakończeniu tego procesu wszczepia implant w kość i przy pomocy szwów zabezpiecza dziąsło. Kiedy rana się zagoi, a implant zintegruje z kością, zakłada śrubę gojącą. Taka czynność umożliwia ukształtowanie dziąsła w optymalny, dostosowany do konstrukcji protetycznej sposób. Kilkuetapowa implementacja implantu trwa więc zdecydowanie dłużej niż procedura jednoetapowa.

    Umów wizytę: