Wszczepienie implantu zębowego to najskuteczniejszy sposób na odbudowanie braków w uzębieniu. Czy implant można założyć bezpośrednio po ekstrakcji? Sprawdźmy.
Utrata zębów może nastąpić w rozmaitych okolicznościach. Wśród najpopularniejszych i najczęściej występujących przyczyn takiego stanu rzeczy wymienia się wypadki i urazy mechaniczne oraz choroby — dziąseł, przyzębia i samych zębów. Bez względu na powód, braki
w uzębieniu warto uzupełnić. Najlepiej jak najszybciej. Dlaczego?
Dlaczego warto uzupełnić braki w uzębieniu?
Oczywistą konsekwencją braku zęba (lub zębów) jest defekt estetyczny i towarzysząca mu gorsza samoocena. Zwłaszcza jeśli braki występują w widocznym dla oka miejscu.
Braki w uzębieniu mogą powodować także nieprzyjemne dla zdrowia konsekwencje. Oto 6 najczęstszych:
- zachwianie równowagi w żuchwie;
- zaburzenia pracy stawów skroniowo-żuchwowych;
- bóle głowy;
- problemy ze zgryzem i niewyraźna mowa;
- przesuwanie pozostałych zębów
- zanik tkanki kostnej, który wpływa na wygląd twarzy — powoduje zapadanie się policzków i ust oraz asymetrię.
Implanty zębowe — najskuteczniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu
Ty także borykasz się z brakiem zębów? Chcesz uniknąć przykrych konsekwencji dla zdrowia i wyglądu? Sięgnij po implant zębowy — najskuteczniejszy i najnowocześniejszy sposób uzupełnieni braków w uzębieniu. Wszczepienie implantów jest w pełni bezpieczny, a sam zabieg
— zwłaszcza w oczach (i dłoniach) lekarzy — jest prosty i przewidywalny. Czym jest w praktyce implant i ile czasu po utracie zęba można go założyć?
Co to jest implant zęba?
Implant zęba to wykonana z tytanu lub tlenku cyrkonu struktura, która pełni rolę utraconego korzenia zębowego. Wyglądem do złudzenia przypomina małą śrubkę (wymiary implantów wahają się od 3 do 5 mm średnicy i 7 – 21 mm długości). Po wszczepieniu implantu w strukturę kostną lekarz nakłada na nią uzupełnienie protetyczne — koronę utraconego zęba. Dzięki połączeniu implantu z koroną pacjent odzyskuje naturalny ząb. Zarówno w kontekście estetycznym (imitacja jest nie do odróżnienia od naturalnych zębów), jak i pełnionych funkcji (implant jest trwały, odporny na uszkodzenia i zmianę temperatur).
Implant — ile po wyrwaniu zęba?
Zabieg wszczepienia implantu można przeprowadzić zarówno w krótkim, jak i dłuższym okresie po wyrwaniu zęba. W zależności od tego, ile czasu minęło od utraty uzębienia, procedury zabiegowe mogą się od siebie różnić. Implementacja może odbywać się w procedurze jednoetapowej lub dwuetapowej.
Czym jest implantacja jednoetapowa?
Implementacja jednoetapowa zwana także implementacją jednofazową daje możliwość wykonania wszczepu bezpośrednio po ekstrakcji zęba (podczas tego samego zabiegu).
Wskazaniem do implementacji jednoetapowej są ekstrakcje (bez względu na przyczyny) czy braki w uzębieniu spowodowane wypadkiem lub urazem (warunkiem jest zachowanie podłoża kostnego, które umożliwi wszczepienie implantu).
Czym jest implantacja dwuetapowa?
Implementacja dwuetapowa (zwana także dwufazowa), jak wskazuje jej nazwa, składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap polega na umieszczeniu implantu w kości, nałożeniu na niego śruby zamykającej i przykryciu całości konstrukcji dziąsłem. Kiedy implant zrośnie się z materiałem kostnym, lekarz może przystąpić do kolejnego etapu — śrubę zamykająca wymienia na gojącą i nakłada na implant odbudowę protetyczną. Zabieg implementacji dwuetapowej przeprowadza się zazwyczaj u pacjentów, u których nie można zrealizować procedury jednoetapowej np. z powodu zaniku kości.
Implantacja po upływie długiego okresu
Wszczepienie implantu jest możliwe także po upływie długiego czasu od utraty zęba. W takich okolicznościach zazwyczaj konieczne jest jednak wykonanie dodatkowych zabiegów, np. odbudowy kości czy podnoszenia dna zatoki szczękowej. Z tego powodu cały proces jest dłuższy i bardziej kosztowny niż ten, wykonany bezpośrednio po ekstrakcji.